سنگ آهک تبدیل به کاغذ

تولید کاغذ از آهک در ایران یک صنعت نوظهور بوده که موجب حفظ ذخایر آبی و محیط‌زیست می‌شود. استان همدان نیز با مشکل کم‌آبی مواجه بوده و برای تولید کاغذ نیاز به آب فراوان دارد. همچنین در کشور ما همواره کاغذ از چوب تولید می‌شد که موجب از بین رفتن درختان و تولید آلودگی و ضایعات فراوان می‌شد. در کشور ما به دلیل خشکسالی و وجود مشکلاتی در حوزه زیست‌محیطی بیشتر کاغذ مصرفی کشور از خارج وارد می‌شد. به دلیل هزینه بالای کاغذهای وارداتی هزینه چاپ و نشر در چندسال اخیر به ویژه پس از تحریم‌ها افزایش یافت. به گفته کارشناسان پروژه تولید کاغذ از آهک مقرون به صرفه بوده و می‌تواند تحولی در صنعت تولید کاغذ در کشور ایجاد کرده و از واردات کاغذ جلوگیری کند.
کارشناسان معتقدند پروژه تولید کاغذ از آهک موجب کاهش مخاطرات زیست‌محیطی می‌شود.

حمیدرضا متین، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان به صمت می‌گوید: تولید کاغذ از آهک یک فناوری جدید است که در کانادا موجود بوده و احمد پیرو، سرمایه‌گذار ما نیز این دانش را به‌دست آورده و در حال اخذ موافقت‌نامه برای کسب دانش فنی و ماشین‌آلات هستیم. گروه صنعتی پیرو در حال فعالیت روی این پروژه هستند. مدیرعامل آن از سرمایه‌گذاران دعوت به همکاری کرده و یکی از سرمایه‌گذاران نسبت به این پروژه تمایل نشان داد.
او می‌افزاید: پروژه تولید کاغذ از چوب موجب به وجود آمدن مخاطرات زیست‌محیطی و آلودگی فراوان می‌شود که قیمت تمام شده کاغذ را افزایش می‌دهد. عمده کاغذ مصرفی در کشور نیز وارداتی است. اگر این کاغذ تولید شود، تحولی در صنعت کاغذسازی کشور ایجاد می‌کند.


صرفه‌جویی در مصرف آب و چوب
به گفته کارشناسان، تولید کاغذ از آهک موجب صرفه‌جویی در مصرف آب، چوب و حفظ محیط‌زیست می‌شود.

احمد پیرو، مدیرعامل گروه صنعتی پیرو به صمت می‌گوید: تولیدکاغذ از آهک می‌تواند به جلوگیری از تولید کاغذ از درخت کمک کند. استاندار همدان به پروژه‌هایی علاقه‌مند است که در حفظ محیط‌زیست موثر باشد. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان پیشنهاد داد که گروه صنعتی پیرو این محصول را تولید کند. برای تولید کاغذ از چوب هم باید آب زیادی مصرف شود و هم چوب زیادی، در صورتی که کشور دچار معضل بی‌آبی بوده و باید جایگزینی برای محصولاتی که برای تولید آنها نیاز به مصرف فراوان آب دارند، پیدا کنیم.
او می‌افزاید: خداوند فکر همه چیز را کرده و برای جایگزینی بسیاری از مواردی که ما درست استفاده نکرده یا بی‌رویه استفاده می‌کنیم، راهکاری یافته است. اما ما زمانی به فکر استفاده از این راهکارها می‌افتیم که در مضیقه قرار بگیریم.
درحال‌حاضر استان همدان از نظر ذخایر آبی شرایط مناسبی نداشته، به همین دلیل سال‌هاست که تولید کاغذ بسیار اندک است.
همچنین اگر تحریم‌ها برداشته شوند، کشور ما قصد دارد در مسیر توسعه گام بردارد بنابراین نیاز به ذخیره انرژی، برق و آب دارد. صنتعگران باید پروژه‌هایی را که کمک می‌کند انرژی کمتری مصرف شود اجرا کنند.
پیرو عنوان می‌کند: دو نوع سرمایه‌گذاری بر پروژه‌های صنعتی وجود دارد؛ سرمایه‌گذاری مستقیم و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم. سرمایه‌گذاری مستقیم به این صورت است که یک سرمایه‌گذار خارجی از محصولاتی که تولید می‌کنیم، سهام داشته باشد اما در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، بر اساس اعتماد و اعتباراتی که در طول ۴۰ سال فعالیت نسبت به کار و گروه تولیدی خود ایجاد کرده‌ایم، یک سرمایه‌گذار خارجی به ما اعتبار می‌دهد.
او می‌افزاید: درحال‌حاضر روی سرمایه‌گذاران خارجی حسابی باز نکرده و به منابع داخلی و مصوبات دولت تکیه می‌کنیم. دولت اعتبارات خوبی برای کمک به تولید محصولاتی که موجب ذخیره انرژی، آب و برق می‌شوند، در نظر گرفته است. مجلس شورای اسلامی نیز قانونی تصویب کرده و حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بودجه برای تولید این نوع محصولات تخصیص داده است. گرچه پیچ و خم اداری برای استفاده از این بودجه فراوان است اما در کشور توانایی‌هایی در این حوزه وجود دارد.
پیرو می‌گوید: درحال‌حاضر توانایی پرداخت هزینه‌های این پروژه را داریم اما اگر نیاز به مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی احساس شود، از آنها دعوت به همکاری می‌کنیم.
او عنوان می‌کند: درحال‌حاضر حدود یک ماه از تاریخ آغاز این پروژه می‌گذرد و در حال انجام مطالعات اولیه و بررسی معادن هستیم تا دریابیم کدام‌یک می‌تواند محصول آهک با خلوص بالا را به ما بدهد. درحال‌حاضر با شرکت‌های ژاپنی، اروپایی و استرالیایی در حال مذاکره هستیم اما هیچ کدام هنوز به نتیجه نرسیده و در حد مذاکره باقی مانده است اما این مذاکرات تنها در ارتباط با انتقال فناوری و دانش تولید کاغذ از آهک با کشورهای دیگر بوده و هیچ مذاکره‌ای برای سرمایه‌گذاری آنها روی این پروژه انجام نداده‌ایم. تجهیزات، ماشین‌آلات و علم این کار را از خارج کشور وارد می‌کنیم چراکه در کشور ما در حوزه تولید کاغذ از سنگ آهک هیچ‌گونه مطالعاتی انجام نشده است.
در یک‌ماه گذشته به اندازه کافی اطلاعات جمع‌آوری کرده‌ایم و تصمیم گرفته‌ایم که فاز نخست تولید کاغذ کارخانه خود را تا آخر امسال به بهره‌برداری برسانیم. این واحد در شهرک صنعتی رزن در حال ساخت است.
پیرو می‌گوید: تا پایان امسال تولید کاغذ از آهک را آغاز می‌کنیم اما هنوز زمین کارخانه جانمایی نشده و زیرساخت‌های مورد نیاز فراهم نشده است. ظرفیت تولید در این کارخانه ۴ هزار تن است. اگر این پروژه در استان همدان موفق باشد و بازار خوبی برای آن در این استان فراهم شده و موفق به صادر کردن این کاغذها به اقلیم کردستان شویم، این صنعت را به استان‌های دیگر نیز گسترش می‌دهیم.